Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – dlaczego warto?

Planowanie podróży to ekscytujące doświadczenie, pełne oczekiwań i nadziei na wspaniałe przygody. Jednak życie jest nieprzewidywalne, a nawet najlepiej zaplanowana podróż może ulec zmianie z powodu nagłych zdarzeń. W takich sytuacjach ubezpieczenie rezygnacji z podróży może okazać się niezastąpionym wsparciem. Dlaczego warto zastanowić się nad jego zakupem?

Ochrona przed nieprzewidywalnymi okolicznościami

Choroba, niespodziewane zobowiązania zawodowe, czy nawet pogorszenie się stanu zdrowia bliskiej osoby – to tylko kilka przykładów sytuacji, które mogą zmusić do odwołania lub zmiany planów podróży. Ubezpieczenie rezygnacji z podróży zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności anulowania lub opóźnienia wyjazdu z powodu okoliczności losowych.

Zwrot kosztów podróży

Rezygnacja z podróży z własnej winy (a nie organizatora) często wiąże się z utratą pieniędzy, zwłaszcza jeśli dokonano już opłat za loty, zakwaterowanie czy atrakcje turystyczne.  Biuro podróży zazwyczaj ustala w umowie wysokość kosztów jakie poniesie klient w przypadku rezygnacji. Niestety, im bliżej wyjazdu, tym opłaty są większe. Możesz stracić nawet 90% poniesionych do tej pory kosztów. 

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży umożliwia zwrot poniesionych kosztów w przypadku konieczności odwołania wyjazdu zgodnie z warunkami polisy. Dzięki temu unikamy dodatkowych obciążeń finansowych i możemy skupić się na rozwiązaniu sytuacji, która skłoniła nas do zmiany planów.

Co obejmuje ubezpieczenie rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży obejmuje:

 • odwołanie podróży,
 • przerwanie imprezy turystycznej w trakcie jej trwania,
 • zwrot kosztów rezygnacji biletów i noclegów.

Co ważne polisa turystyczna to nie to samo co ubezpieczenie rezygnacji z podróży. To drugie może być sprzedawane jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego ale nie musi.

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży może obejmować kupioną imprezę turystyczną oraz własną zaplanowaną wycieczkę.

Najczęściej w ramach ochrony ubezpieczenia rezygnacji z podróży możesz liczyć na:

 • Zwrot kosztów za rezerwację noclegu.
 • Zwrot pieniędzy wydanych na zakup biletu.
 • Zwrot opłat poniesionych w ramach umowy z biurem podróży czy organizatorem imprezy turystycznej.
 • Zwrot kosztów za udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy nawet kursach za granicą.
 • Zwrot pieniędzy wydanych na wynajem auta za granicą.
 • Zwrot opłat poniesionych za wynajem lub czarter jachtu bądź uczestnictwo w rejsie.
 • Wsparcie finansowe mające na celu zrekompensowanie kosztów transportu powrotnego do domu, jeśli umowa podróży obejmowała takie świadczenie, a Ty nie mogłeś z niego skorzystać.

Kiedy wykupić ubezpieczenie rezygnacji z podróży?

Polisę należy wykupić jak najszybciej, najlepiej w dniu rezerwacji lub podpisania umowy z biurem podróży. Oczywiście każdy ubezpieczyciel posiada odrębne zapisy kiedy ochronę można kupić i w jakich terminach obowiązuje, należy przed zakupem się zapoznać z tymi warunkami. Zazwyczaj polisę można wykupić najpóźniej 30 dni przed wyjazdem.

Ochrona przed stratami finansowymi

Bez ubezpieczenia rezygnacji z podróży odwołanie wyjazdu może wiązać się z dużymi stratami finansowymi. Zwłaszcza jeśli rezerwacje są dokonywane z dużym wyprzedzeniem, a warunki anulacji są rygorystyczne. Ubezpieczenie chroni przed takimi stratami, umożliwiając zwrot części lub wszystkich poniesionych kosztów w przypadku konieczności zmiany planów.

Zalety ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży:

 • Zwrot poniesionych opłat za odwołany z Twojego powodu wyjazd.
 • Możliwość dopasowania zakresu ochrony do swoich potrzeb.
 • Relatywnie niski koszt, biorąc pod uwagę, jak duże mogą być opłaty na rzecz organizatora.
 • Obejmowanie zarówno wyjazdów zagranicznych, jak i krajowych.
 • Możliwość porównania ofert i wybrania najlepszej z nich.

Wniosek jest jasny – ubezpieczenie rezygnacji z podróży to nieduży koszt a jest to inwestycja w spokój i bezpieczeństwo podczas planowania swoich przygód. Choć nikt nie lubi myśleć o nieprzewidzianych sytuacjach, posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia może zapobiec dodatkowym stresom i stratom finansowym. Dlatego warto rozważyć zakup takiej polisy przy planowaniu każdej podróży.

Planujesz wycieczkę? Zgłoś się do Doradcy GSU po korzystne ubezpieczenie turystyczne i ubezpieczenie rezygnacji z podróży.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego