Ubezpieczenie sprzętu – dlaczego warto

Posiadając drogi i wartościowy sprzęt elektroniczny, zarówno w domu jaki w pracy powinniśmy go zabezpieczyć. Odpowiednie ubezpieczenie pozwoli uniknąć poważnych konsekwencji w przypadku awarii lub straty. Sprawdź, jakie są zalety ubezpieczenia sprzętu elektronicznego.

Każdemu, komu przydarzyła się niespodziewana usterka sprzętu elektronicznego lub kradzież wie, że jest to kosztowna i trudna sprawa. Z tego powodu nie tylko firmy chcą chronić swoje mienie, ale również osoby indywidualne. Jeśli posiadasz specjalistyczny, drogi sprzęt warto wykupić dla niego odpowiednie ubezpieczenie. Taką ochronę gwarantują różne ubezpieczenia:

  • ubezpieczenie nieruchomości,
  • ubezpieczenie sprzętu elektronicznego,
  • ubezpieczenie NNW i Assistance,
  • ubezpieczenie OC,
  • ubezpieczenie turystyczne.

Warto skonsultować się z doradcą ubezpieczeniowym i dobrze przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia danej polisy, by wiedzieć od jakich zdarzeń nas chroni.

Ważne: kupując nowy sprzęt elektroniczny w sklepie, często otrzymujesz ofertę ubezpieczenia. Sprawdź dokładnie warunki takiej umowy, ponieważ zwykle jest to jedynie forma przedłużenia gwarancji, która nie zapewnia odszkodowania w przypadku kradzieży.

Czym jest ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?

Zazwyczaj ubezpieczenie sprzętu elektronicznego jest oferowane firmom, rzadziej osobom indywidualnym. Jednak, gdy posiadamy cenną rzecz to ubezpieczymy ją bez najmniejszego problemu.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego to rodzaj polisy, która pozwala uzyskać odszkodowanie w w sytuacji, gdy zostanie on uszkodzony w sposób określony w umowie.

Produkty, które mogą podlegać ubezpieczeniu, to np.:

  • małe i duże AGD,
  • sprzęt RTV i audio,
  • sprzęt komputerowy,
  • sprzęt przenośny, jak laptop, aparat fotograficzny wraz z obiektywami, nawigacja GPS, konsola do gier (przenośna), tablet, kamera czy telefon.

W zależności jaki sprzęt elektroniczny czy RTV/AGD chcesz ubezpieczyć weź pod uwagę od jakich zdarzeń ma Cię chronić polisa. Najczęściej świadczenia są przyznawane w przypadku zdarzeń losowych (na przykład pożar, zalanie), w których ucierpiał sprzęt. Ubezpieczyciele chronią również nasze urządzenie na wypadek kradzieży lub jego uszkodzenia wskutek celowych działań osób trzecich. Spod ochrony są wyłączone straty wynikające z normalnego zużycia przedmiotu ubezpieczenia czy szkody spowodowane umyślnie.

Najczęściej urządzenia osób fizycznych chroni polisa domu czy mieszkania. W OWU ujęte są nie tylko budynek, ale także jego elementy stałe oraz mienie ruchome. Każdy ubezpieczyciel inaczej definiuje czym są elementy stałe i mienie ruchome, więc warto sprawdzić, czy urządzenie, które chcemy ochronić będzie wymienione w umowie. W zależności od warunków umowy ubezpieczenie może zapewniać ochronę sprzętu wyłącznie na terenie nieruchomości, albo dodatkowo być rozszerzone o ochronę poza miejscem zamieszkania np. w postaci ubezpieczenia laptopa od kradzieży poza domem.

Ochrona sprzętu elektronicznego może być też oferowana w ramach polis turystycznych, czego najlepszym przykładem jest ubezpieczenie aparatu fotograficznego w podróży czy ubezpieczenie telefonu podczas wakacji.

Kolejnym ubezpieczeniem, które może obejmować sprzęt elektroniczny jest NNW i Assistance, które gwarantują też pomoc fachowca w przypadku awarii.

Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek, gdybyś Ty lub Twoje dziecko nieumyślnie uszkodzili sprzęt osoby trzeciej wybierz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Podsumowując, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, by uniknąć strat finansowych i przestojów w firmie. Koszt takiej polisy nie jest wysoki a jak przydarzy nam się pechowy moment będziemy mieli zabezpieczenie. Wybierając ubezpieczenie porównuj nie tylko ceny, ale przede wszystkim zakresy.

Jeśli szukasz ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, zapytaj doradcy GSU o ofertę odpowiednią dla Ciebie.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego