Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto je mieć, część I

Przed  nami sezon urlopów i wakacyjnych wojaży. Poza opłaceniem przelotów i noclegów, skompletowaniem garderoby oraz potrzebnych akcesoriów, warto skupić się również na kwestii ubezpieczenia.

Nawet 300 000 złotych może zapłacić turysta z własnej kieszeni, w razie wypadku lub choroby za granicą. Ubezpieczenia oferowane przez biura podróży często posiadają bowiem zbyt niskie sumy gwarantowane kosztów leczenia.

Zgodnie z prawem touroperatorzy mają obowiązek ubezpieczenia każdego klienta kupującego zagraniczną wycieczkę w zakresie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Jednak ustawodawca nie określił minimalnych limitów sum gwarantowanych. W efekcie tego, turyści w pakiecie otrzymują jedynie podstawowy zakres ochrony, ponieważ biura podróży nie chcą zwiększać ceny oferty wyjazdu.

 

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne z biura podróży jest niewystarczające.

Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęśliwego wypadku. Gips, leki, trudności z poruszaniem się czy transportem do kraju = zepsute wakacje. A do tego po powrocie  – rehabilitacja i L4. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu NNW, otrzymasz z polisy świadczenie, która wesprze Cię finansowo po wypadku.

Dodatkowo, największe biura podróży rekomendują rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego, ponieważ podstawowa polisa zawarta w cenie wyjazdu może w wielu przypadkach okazać się niewystarczająca. Nie warto lekceważyć tego argumentu.

 

Dodatkowych elementów ubezpieczenia jest wiele. Można dobierać pakiety z mniejszą lub większą liczbą dodatków, w zależności od charakteru wyjazdu i swoich potrzeb.

Mogą to być m.in.:

  • ubezpieczenie bagażu (ochrona przed kradzieżą, zniszczeniem lub zgubieniem rzeczy osobistych oraz sprzętu elektronicznego – odpowiednio chronionego oraz na wypadek zagubienia bagażu przez linie lotnicze)
  • Auto Assistance (krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu w podróży, które zapewnia holowanie do najbliższego warsztatu, pomoc przy kolizji i awarii samochodu, samochód zastępczy, zakwaterowanie na czas naprawy itp.)
  • ubezpieczenie dla aktywnych – idealna opcja dla osób uprawiających sporty podwyższonego ryzyka oraz sporty ekstremalne
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego (od zgubienia, zniszczenia i kradzieży)

Niektórzy ubezpieczyciele oferują również dodatkowo tzw. klauzulę alkoholową, która obejmuje ochroną dwa elementy ubezpieczenia turystycznego – koszty leczenia i NNW. Oznacza to, że w razie doznania urazu, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszelkie opłaty medyczne – bez względu na stan trzeźwości.

Natomiast turyści wybierający się do krajów, w których panuje niepewna sytuacja polityczna (jak Egipt czy Tunezja), powinni dodatkowo rozszerzyć polisę na wypadek ataków terrorystycznych.

 

Dlaczego jeszcze warto posiadać polisę turystyczną? O tym przeczytasz już wkrótce! Śledź naszego bloga 😉