Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto je mieć, część II

W poprzednim artykule przybliżyliśmy temat ubezpieczenia w czasie podróży.

Przeczytaj, w jakich jeszcze sytuacjach polisa turystyczna zaoszczędzi Ci niepotrzebnych nerwów i niemałych wydatków:

 

1. Pomoc medyczna w każdym zakątku świata.

Z wykupionym ubezpieczeniem turystycznym, w razie wypadku lub zachorowania, ubezpieczyciel:

  • przyjmie Twoje zgłoszenie
  • poinformuje o najbliższych placówkach medycznych
  • pomoże zorganizować transport
  • zajmie się pokryciem kosztów leczenia

Jeśli wypoczywasz w państwie należącym do Unii Europejskiej, nie musisz się martwić i szukać publicznej placówki medycznej, która będzie honorowała kartę EKUZ. Możesz udać się tam, gdzie Ci wygodnie, gdzie masz blisko.

 

2. Transport medyczny do Polski

Może się zdarzyć, że na wakacjach trafiasz do szpitala. Przy decyzji o konieczności powrotu do kraju, w którym będzie kontynuowane leczenie, przeprowadzona operacja itp., potrzebny będzie transport medyczny. To wszystko kosztuje – od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeżeli wykupiłeś polisę turystyczną – za wszystko zapłaci Twój ubezpieczyciel. W innym przypadku, to Ty będziesz musiał pokryć rachunek za koszty transportu medycznego.

 

3. Zachorowałeś na wakacjach – co z Twoją rodziną?

Jeżeli zachorowałeś lub trafiłeś do szpitala, a byłeś jedynym kierowcą lub opiekunem dla nieletnich dzieci, ubezpieczyciel zorganizuje:

  • opiekuna dla nieletnich dzieci
  • kierowcę, który odwiezie do domu rodzinę lub będzie kontynuował podróż
  • przyjazd i pobyt osoby towarzyszącej choremu w trakcie choroby

 

4. Koszty ratownictwa i poszukiwania górskiego

Polscy turyści beztrosko spacerują po górskich szlakach spokojni o to, że jeśli coś im się stanie, ratownicy TOPR-u ruszą im na ratunek. Za tego typu akcje ratunkowe płacimy niestety my – podatnicy. Za granicą sprawa wygląda jednak inaczej. Za koszty akcji poszukiwawczej i ratunkowej trzeba zapłacić samemu. Jeśli zatem jedziesz w góry, to przy wyborze polisy turystycznej koniecznie zwróć uwagę na wysokość limitów w kosztach ratownictwa i poszukiwania górskiego. Wybierz możliwe najwyższy, ponieważ koszty akcji ratowniczych mogą wynieść kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

 

5. OC w życiu prywatnym

Nie tylko Ciebie może spotkać szkoda lub wypadek na wakacjach. Niechcący sam możesz być winnym takiej sytuacji. Oto kilka przykładów kiedy przyda Ci się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na urlopie:

  • potrącisz pieszego na rowerze
  • spowodujesz wypadek w trakcie uprawiania sportu
  • Twoje dziecko coś zniszczy np. wypożyczony sprzęt sportowy
  • Twój pies ugryzie innego turystę

 

6. Bagaż, sprzęt sportowy i elektroniczny pod ochroną

W ramach polisy turystycznej możesz ubezpieczyć swój bagaż, sprzęt sportowy oraz elektroniczny od:

  • kradzieży
  • uszkodzenia
  • zniszczenia

Warto pomyśleć o takim zabezpieczeniu, gdy zabierasz na wakacje np. drogiego laptopa, sprzęt do nurkowania czy wartościowy bagaż. Przed wyborem tej opcji ubezpieczeniowej koniecznie przejrzyj warunki ubezpieczenia, bowiem ochrona zadziała w ściśle określonych sytuacjach i po spełnieniu konkretnych warunków.

 

7. Odwołanie wyjazdu w ostatniej chwili

Niestety zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, na które nie mamy wpływu. Nagła choroba, rodzinne problemy czy sytuacja w pracy mogą sprawić, że Twoje wakacje nie dojdą do skutku. Z wykupionym ubezpieczeniem od rezygnacji z wyjazdu, możesz jednak odzyskać swoje wcześniej wpłacone pieniądze.

 

Ubezpieczenie turystyczne to pakiet kompleksowej pomocy na zagranicznym wyjeździe, który nie ogranicza się tylko do kosztów leczenia czy transportu medycznego. Warto o tym pomyśleć, bo nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć na wakacjach.