Ubezpieczenie w ciąży – co zyskujesz

Ciąża wiąże się z radością, ale również z lękiem i kosztami. Ten stan wymaga wielu badań i wizyt specjalistów, dlatego warto pomyśleć o dodatkowej ochronie ubezpieczeniowej. W artykule podpowiadamy, na jakie świadczenia mogą liczyć kobiety w ciąży.

Wiemy, jak wiele wizyt i badań należy wykonać będąc w ciąży, nawet gdy jest ona prawidłowa. Warto podkreślić, że w naszym kraju każdej kobiecie, która ma obywatelstwo polskie i zameldowanie w Polsce przysługuje bezpłatna opieka medyczna. Jednak czekanie w kolejkach w przychodniach na NFZ nie dla wszystkich jest komfortowe. Nie wszystkie badania czy wizyty są refundowane, a z dostępnością terminów bywa różnie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na prywatne wizyty i dodatkowe badania ponosząc koszty rzędu 10 000 zł za całe prowadzenie ciąży. To duży wydatek, dlatego zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia na życie czy prywatnej opieki medycznej jest najczęściej wybierane przez przyszłe matki.

Jeśli planujesz powiększyć rodzinę, warto kilka miesięcy wcześniej wykupić dodatkowe ubezpieczenie ze względu na karencje. Towarzystwa Ubezpieczeniowe w warunkach polisy wskazują po jakim czasie od zawarcia polisy można skorzystać ze świadczenia. W przypadku ciąży karencja zazwyczaj wynosi 6-12 miesięcy. Zdarzają się również ubezpieczenia zdrowotne lub turystyczne, które nie mają takich ograniczeń. Nawet będąc już w ciąży można wykupić polisę indywidualną, zapewniającą wsparcie w takiej sytuacji.

Jakie korzyści oferuje kobietom w ciąży ubezpieczenie na zdrowie?

Ubezpieczenie zdrowotne oferuje Ci wiele korzyści, gdy jesteś w ciąży. Oto kilka potencjalnych świadczeń, które możesz uzyskać w zależności od planu ubezpieczenia zdrowotnego:

  • Opieka prenatalna – ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty regularnych wizyt u ginekologa prowadzącego ciążę, badań laboratoryjnych, ultrasonografii i innych niezbędnych procedur medycznych związanych z ciążą.
  • Wizyty u innych specjalistów – w pakietach medycznych jest możliwość skorzystania również z innych wizyt np. stomatologa, internisty, alergologa, psychologa.
  • Poród – ubezpieczenie zdrowotne może pokrywać koszty związane z porodem, w tym pobyt w szpitalu, honoraria lekarzy, analgezję i inne świadczenia medyczne związane z bezpiecznym przebiegiem porodu.
  • Hospitalizacja – jeśli zachodzi konieczność hospitalizacji związanej z ciążą, ubezpieczenie zdrowotne może pokrywać koszty związane z tym pobytem, takie jak koszty pobytu w szpitalu, leków i procedur medycznych.
  • Badania dodatkowe – Jeśli podczas ciąży występują jakiekolwiek nieprawidłowości, ubezpieczenie zdrowotne może pokrywać koszty dodatkowych badań, takich jak testy genetyczne czy monitorowanie płodu.
  • Usługi Assistance – niektóre ubezpieczenia zawierają pakiet usług assistance dla ciężarnych np. konsultacja z doradcą laktacyjnym, dietetykiem, fizjoterapeutą. A dzięki concierge łatwiej i szybciej możesz skompletować wyprawkę.

Warto jednak zauważyć, że korzyści te mogą się różnić w zależności od rodzaju planu ubezpieczenia zdrowotnego, którego jesteś beneficjentką. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać warunki swojego ubezpieczenia i skonsultować się z doradcą ubezpieczeniowym w celu uzyskania informacji na temat pokrywanych świadczeń i ewentualnych ograniczeń.

Jakie świadczenia dla kobiet w ciąży zapewnia ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie zwykle nie zapewnia bezpośrednich świadczeń medycznych dla kobiet w ciąży. Taka polisa ma na celu ochronę finansową Twojej rodziny lub beneficjentów w przypadku Twojej śmierci. Oznacza to, że w przypadku śmierci ubezpieczonej osoby, polisa na życie wypłaca świadczenie w postaci umówionej sumy ubezpieczenia, której wysokość jest ustalana podczas zawierania umowy.

Jednak w niektórych przypadkach, jeśli ubezpieczenie na życie zawiera dodatkowe opcje lub dodatki, istnieje możliwość uzyskania pewnych korzyści związanych z ciążą. Przykłady mogą obejmować:

  • Wypłata określonej sumy z tytułu urodzenia lub przysposobienia dziecka. Pierwszy z wymienionych świadczeń przysługuje zarówno w ciąży pojedynczej, jak i mnogiej, natomiast drugi obejmuje adopcję dziecka w wieku poniżej 10 lat.
  • Wsparcie finansowe także w trudnych sytuacjach, takich jak np. urodzenie wcześniaka lub dziecka z wadą wrodzoną. Również rodzice po utracie dziecka mogą liczyć na odszkodowanie, które można przeznaczyć na pokrycie kosztów opieki medycznej.
  • Ubezpieczenie od niepełnosprawności – polisa na życie często zawiera wsparcie w przypadku niepełnosprawności. Możesz otrzymać świadczenie, jeśli na skutek ciąży zostaniesz niepełnosprawna i niezdolna do pracy.
  • Ubezpieczenie od powikłań ciążowych – niektóre polisy na życie mogą oferować dodatkowe świadczenia w przypadku poważnych powikłań ciążowych, takich jak ciąża ektopowa, poronienie lub przedwczesne urodzenie.

Ważne jest, aby dokładnie przeczytać warunki swojej polisy na życie i skonsultować się z ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się, jakie dokładnie korzyści związane z ciążą mogą być dostępne w ramach Twojej polisy. Każde ubezpieczenie na życie może mieć inne zasady i ograniczenia dotyczące świadczeń związanych z ciążą.

Ubezpieczenie w ciąży ma na celu zapewnić przyszłej mamie fachowe prowadzenie ciąży oraz wsparcie finansowe po urodzeniu dziecka. Postaw na takie, które spełnia Twoje oczekiwania. Spokój i bezpieczeństwo są bezcenne. Jeśli szukasz ubezpieczenia, które będzie pomocne w ciąży, skontaktuj się z Doradcą GSU, który zbada Twoje potrzeby i zaoferuje najkorzystniejsze programy.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego