Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu część z nas w ogóle nie myśli o tym, co groźnego może się wydarzyć na urlopie, a reszta wykupuje ubezpieczenie w biurze podróży będąc przekonanym, że ochrona okaże się wystarczająca w razie każdego wypadku czy utraty bagażu. Wybór ubezpieczenia należy przemyśleć i nie zdawać się na przypadek, bowiem jedynie dokładne zaznajomienie się z warunkami umowy i dostosowanie wykupywanej polisy do indywidualnych potrzeb, to gwarancja prawidłowej ochrony. Przeczytaj, o czym należy pamiętać przy wyborze ubezpieczenia na wyjazd.
- Podróż krajowa czy zagraniczna?
Ubezpieczyciele rozróżniają dwa typy ubezpieczeń biorąc pod uwagę miejsce wypoczynku – Polska lub zagranica (zazwyczaj z podziałem na kraje Unii Europejskiej, Europę lub cały świat), a różnice odzwierciedlają się również w wysokości składek. Ubezpieczenie, które ma działać zagranicą, jest droższe, ponieważ często zawiera dodatkowe usługi, jak np. pomoc tłumacza czy pokrywa koszty powrotu do kraju. Analizując odpowiednie ubezpieczenie, które ma działać w egzotycznym kraju, powinno się dokładnie sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia, by obejmowało ono najczęściej występujące tam zdarzenia, np. ochronę w wypadkach komunikacyjnych, rekompensatę za utratę bagażu czy pomoc w przypadku kradzieży dokumentów.
- Uprawianie sportu
Jeżeli na wakacjach chcesz uprawiać sport – nurkować, wspinać się czy nauczyć kitesurfingu – pamiętaj o zaznaczeniu tego przy wykupie ubezpieczenia. Może się okazać, że w podstawowej wersji ubezpieczenia wyłączone z ochrony są zdarzenia podczas uprawiania sportów, zwłaszcza ekstremalnych. Ubezpieczyciel może Ci zaproponować organizację leczenia, wypłatę świadczenia w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub jego utraty oraz ubezpieczenie sprzętu, nawet tego wypożyczanego.
- Utrata i uszkodzenie bagażu lub dokumentów
Utrata lub kradzież bagażu może się zdarzyć każdemu, a szczególnie tym osobom, które podróżują transportem publicznym. Wystarczy chwila nieuwagi i pozostawienie bagażu na dworcu lub lotnisku, a nasz dobytek znika. Ubezpieczenie pozwala także na objęcie ochroną dokumentów, sprzętu sportowego oraz fotograficznego i innych urządzeń elektronicznych, które ulegną uszkodzeniu – odszkodowanie będzie można wykorzystać na odkupienie zagubionych bądź zniszczonych przedmiotów.
- Terroryzm
W większości standardowych ubezpieczeń wyłącza się odpowiedzialność za akty terroru, a dotyczy to ubezpieczeń wykupywanych zarówno w biurach podróży, jak i u samego ubezpieczyciela. Oznacza to brak ochrony w przypadku uczestniczenia w atakach terrorystycznych, zamieszkach lub działaniach wojennych. Obecnie biura podróży odradzają wyjazdy na tereny zagrożone terrorem, ale jeżeli planujemy wyjechać na tereny zagrożone bądź do dużych miast, warto zastanowić się nad wyborem dodatkowej ochrony.
- Rezygnacja z wyjazdu
Pewne zdarzenia losowe mogą całkowicie uniemożliwić wyjazd na dawno planowany urlop. Warto więc zastanowić się, co zrobić, by ograniczyć skutki rezygnacji do całkowitego minimum i odzyskać choć część z nakładów pieniężnych przeznaczonych na wypoczynek. Ubezpieczenie może polegać na: zwrocie kosztów w przypadku braku możliwości skorzystania z wyjazdu zagranicznego, z zarezerwowanego noclegu i biletu lotniczego.