Wyjazdy z domu na dłużej mogą wywoływać w nas stres związany z bezpieczeństwem naszego miejsca zamieszkania. Warto przed dłuższą nieobecnością zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego lokum. W artykule znajdziesz podpowiedź, co należy wykonać przed wyjazdem, by ochronić swój dom.
Włamania w okresie wakacji, ferii czy świąt są niestety częste. Szczególnie narażone na kradzieże są domki wolnostojące, gdyż przestrzeń wokół jest duża i łatwiej stwierdzić czy w domu ktoś jest. Sygnałem dla włamywacza często są zasłonięte całkiem rolety, listy w skrzynce, brak samochodu na podjeździe czy uschnięte rośliny. Najlepiej, gdyby na czas naszej nieobecności ktoś znajomy doglądał regularnie naszego domu. Może jedne z Waszych sąsiadów będzie mógł podlewać Wam kwiaty, włączyć światło na parę godzin, zebrać ulotki. Wręczcie przynajmniej jednej zaufanej osobie klucze do swojego domu, by w razie potrzeby można było się do niego dostać. Nie chwalcie się wszystkim w social mediach, że wyjeżdżacie. Zamieszczanie zdjęć z wakacji też nie będzie dobrym pomysłem, gdyż większość włamywaczy obserwuje dłuższy czas swoje ofiary, również w internecie.
Ważne, by swój dom wyposażyć w wysokiej jakości drzwi i okna antywłamaniowe, które mają mocne zamki, szyby i są odporne na przewiercenie. To znacznie utrudni włamanie i wydłuży czas dostania się do środka.
Zainwestuj w alarm i kamerę – już nawet atrapa pozwoli udaremnić rabunek. Nowoczesne kamery umożliwiają podgląd na telefonie. Możesz również opłacić usługi firmy ochroniarskiej, która na czas Twojej nieobecności będzie pilnować Twojego domu. Często alarm działa na tej zasadzie, że jego włączenie powoduje przyjazd ochrony.
Kup lampę z czujnikiem czasowym, która po określonym czasie się włączy i wyłączy. Niektóre lampy umożliwiają włączanie przez aplikację w telefonie. Zamontuj światło z czujnikiem ruchu wewnątrz i na zewnątrz.
Pochowaj wszystkie cenne przedmioty do sejfu, schowka. Do niektórych przedmiotów możesz podpiąć elektroniczny lokalizator, który w razie kradzieży pozwoli Ci odnaleźć rzecz.
Jak ochronić dom przed awariami?
W domu posiadamy mnóstwo sprzętów, więc podczas naszej nieobecności może dojść do różnego rodzaju awarii. Planując wyjazd na wakacje, pamiętaj o kilku ważnych czynnościach, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo Twojemu domowi. Przed opuszczeniem mieszkania upewnij się, że wykonasz następujące czynności:
- Wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne z gniazdka. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej i minimalizujesz ryzyko pożaru związane z pozostawionymi włączonymi urządzeniami. Podepnij do kontaktów listwy antyprzepięciowe oraz zasilacz UPS.
- Zakręć wodę, najlepiej na głównym zaworze. To zapobiegnie ewentualnym wyciekom wody, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń i zalania mieszkania w Twojej nieobecności.
- Jeżeli w Twoim mieszkaniu znajduje się kuchenka gazowa lub piecyk gazowy, sprawdź dokładnie, czy wszystkie kurki są zakręcone. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wycieku gazu, które może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
- Jeśli to możliwe, zakręć główny zawór gazu. Ta dodatkowa ostrożność jeszcze bardziej zredukuje ryzyko ewentualnych wycieków gazu podczas Twojej nieobecności.
- Opróżnij lodówkę i kosz na śmieci przed wyjazdem. Pozostawienie żywności w lodówce może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu i rozwoju pleśni w Twoim mieszkaniu. Natomiast opróżnienie kosza na śmieci pozwoli uniknąć nieestetycznego i niehigienicznego środowiska, które wymagałoby gruntownego sprzątania po powrocie z urlopu.
Zadbanie o te proste czynności przed wyjazdem zagwarantuje Ci spokojne wakacje, a po powrocie nie spotkasz nieprzyjemnych niespodzianek związanych z domem.
Niebezpieczeństwa związane z pogodą
Nawet podczas kilkudniowej nieobecności może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych rzeczy związanych z warunkami atmosferycznimi. Dlatego eksperci zalecają zabezpieczenie domu również przed:
- burzą, a w szczególności przepięciami (zwarciami) elektrycznymi,
- wiatrem,
- zalaniem lub podtopieniem,
- pożarem,
- przerwami w dostawie prądu.
Pochowaj wszystkie rzeczy z ogrodu, które mogłyby się przemieszczać pod wpływem silnego wiatru czy powodzi. Drogim, ale skutecznym sposobem zabezpieczenia domu przed piorunami jest montaż instalacji odgromowej (np. piorunochronu). Skorzystaj z porady fachowca, który obejrzy Twoją instalację i wskaże miejsca, które wymagają naprawy czy zabezpieczenia przed wyjazdem.
Ubezpieczenie domu i mieszkania
Obowiązkowo przed wyjazdem sprawdź, czy posiadasz kompleksową polisę ubezpieczeniową, która chroni Twój dobytek. Nie tylko dom warto ubezpieczać, ale również wartościowe rzeczy, które znajdują się w domu. Przed wyjazdem dokonaj analizy, czy polisa jest aktualna i odzwierciedla wartość Twojego mienia. Ubezpieczenie powinno Cię chronić na wypadek włamania, kradzieży, zalania czy nieumyślnego uszkodzenia cudzej własności. Jeśli wykupisz dodatkowo pakiet usług assistance, otrzymasz pomoc fachowca w razie wypadku, nawet gdy nie będzie Cię w domu.
Zapytaj doradcę GSU o korzystną ofertę ubezpieczeń nieruchomości dla Ciebie.