Nie trzeba już mieć przy sobie dowodu osobistego czy legitymacji szkolnej, wystarczy na telefonie zainstalować aplikację mObywatel. Od teraz swoje ważne dane będziesz mieć zawsze przy sobie, w swoim smartfonie. Jak używać tego narzędzia i jakie jeszcze ma przydatne funkcje wyjaśniamy w artykule.
Aplikacja mObywatel to bezpłatny system pozwalający na logowanie do pakietu usług oraz umożliwiający legitymowanie się z wykorzystaniem własnego smartfona. Został uruchomiony w październiku 2017 roku – jako aplikacja na urządzenia z systemem operacyjnym Android. Wersja na smartfony z iOS została wydana w styczniu 2018 roku. Już ponad 10 mln Polaków korzysta z tego narzędzia.
W aplikacji znajdują się Twoje dane pochodzące z rejestrów państwowych takie, jak: imiona, nazwiska, data urodzenia, numer PESEL – z Rejestru PESEL, zdjęcie, datę ważności i numer dowodu i informacje, kto wydał dokument – z Rejestru Dowodów Osobistych. Wszystkie Twoje dane w aplikacji są bezpieczne, podpisane certyfikatem i zaszyfrowane. Nie martw się wyciekiem danych gdy zgubisz telefon, gdyż każdorazowo podczas logowania do aplikacji podajesz PIN.
Aplikacja ta umożliwia załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Za jej pomocą możesz między innymi:
- sprawdzać decyzje urzędowe,
- składać wnioski,
- korzystać z dokumentów, które masz zawsze przy sobie w smartfonie,
- potwierdzać tożsamość za pomocą smartfona,
- korzystać z mDowodu – nowego elektronicznego dokumentu tożsamości ważnego w Polsce, który można użyć w każdej sytuacji, np. w urzędach, u lekarza, ale też np. gdy wypożyczasz samochód czy sprzęt sportowy.
Pamiętajmy, że nie zawsze wersja cyfrowa dokumentów będzie wystarczająca. Plastikowy dowód osobisty konieczny będzie w 3 przypadkach: gdy wyjeżdżasz za granicę, załatwiasz sprawę w banku (do 31 sierpnia) lub składasz wniosek o nowy dowód osobisty.
Jak skorzystać z aplikacji mObywatel?
Pobierz aplikację mObywatel 2.0 ze sklepu Google Play LINK TUTAJ lub App Store LINK TUTAJ.
Następnie otwórz aplikację na swoim smartfonie, zapoznaj się z podstawowymi informacjami i zaakceptuj regulamin. Kliknij „Dodaj dokument” – zaloguj się przez bank profilem zaufanym i postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie telefonu.
Jakie funkcje posiada aplikacja mObywatel?
Aplikacja mObywatel jest przydatna dla wszystkich, a szczególnie dla kierowców, dużych rodzin, dla uczniów, idąc do lekarza czy apteki. Przedstawiamy poniżej funkcjonalności, które zostały wypunktowane na stronie rządowej gov.pl:
- bezpiecznie pobierać i okazać swoje dane,
- szybko i skutecznie logować się do e-Urzędu Skarbowego (a tam m.in. rozliczyć PIT),
- realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL,
- realizować zniżki, korzystać z przywilejów dla dużych rodzin (3+),
- potwierdzać szczepienie przeciwko COVID-19,
- potwierdzać uprawnienia kierowcy,
- sprawdzać swoje punkty karne,
- okazywać i sprawdzać dane samochodu,
- korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej,
- podróżować po Europie z dokumentem pobytowym Diia.pl (dla Ukraińców),
- potwierdzać zniżkę na przejazdy koleją,
- potwierdzać uprawnienia emeryta-rencisty,
- potwierdzać swoje uprawnienia adwokackie,
- informować o zdarzeniach, które mogą źle wpływać na środowisko.
Aplikacja cały czas jest aktualizowana i są dodawane nowe funkcje, dlatego warto śledzić uważnie informacje na ten temat. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że również paszport będzie dostępny w tym systemie. Korzystanie z mObywatel jest wygodne i proste co znacznie przyspieszy wiele codziennych czynności. Jeśli potwierdzić swoją tożsamość przez tę aplikację, wystarczy pokazać widok dokumentu w telefonie. Osoba, która sprawdza, czy Ty to Ty (np. urzędnik, policjant), powinna go obejrzeć i zweryfikować.
Możesz ochronić swoje mienie, telefon i swoje dane posiadając odpowiednie ubezpieczenie. Doradca GSU przybliży Ci jakie programy zapewniają kompleksową pomoc w przypadku kradzieży czy uszkodzenia.