Zasady programu Bezpieczny Kredyt 2%

Od 3 lipca 2023 roku będzie możliwe skorzystanie z programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jest to forma wsparcia finansowego dotycząca kredytu hipotecznego, która jest przeznaczona dla osób planujących zakup swojego pierwszego mieszkania. Podpowiadamy, na czym dokładnie polega ten program i kto jest uprawniony do skorzystania z niego.

Program Bezpieczny Kredyt 2% to rządowy program dopłat do kredytu hipotecznego, który jest częścią podpisanego przez Prezydenta 6 czerwca programu rządowego „Pierwsze Mieszkanie”. Program ten ma na celu dopłacanie przez pierwszych 10 lat różnicy między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów w bankach a oprocentowaniem 2%. To oznacza, że przez pierwsze 10 lat kredytobiorca będzie spłacać kredyt z oprocentowaniem wynoszącym 2% oraz marżę banku. Ważne jest, aby wspomnieć, że marża banku nie będzie mogła być wyższa niż marża stosowana w przypadku innych kredytów hipotecznych udzielanych przez ten bank. Ponadto, tak jak w przypadku każdego innego kredytu, bank będzie miał prawo do naliczenia prowizji. Kredytobiorca będzie spłacał raty malejące z dopłatą przez pierwsze 10 lat, a po tym okresie przejdzie na system spłat rat równych, kapitałowo-odsetkowych (annuitetowych). Program ma trwać do 2027 roku (rząd może wydłużyć program), jednak nie wiadomo, jakie zasady będą obowiązywać w kolejnych latach. Określone zostały jedynie warunki na 2023 rok, więc warto złożyć wniosek w pierwszym roku obowiązywania programu.

Kredyt będzie oferowany przez banki, które podpiszą odpowiednią umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W tym momencie są podane jedynie trzy banki (Bank PKO BP, Bank Pekao S.A., Alior Bank), ale ta lista ma się powiększać. Gdy pojawią się pierwsze oferty bankowe spełniające wymogi programu, będziemy mogli poznać realne koszty kredytów 2% dla konsumentów.

Jaką nieruchomość można kupić za pieniądze z programu?

Jeśli marzysz o swoich własnych czterech kątach, to sprawdź czy nieruchomość którą masz na oku będziesz mógł zakupić w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%. Okazuje się, że dopłatę do kredytu hipotecznego można uzyskać na zakup:

  • mieszkania z rynku pierwotnego,
  • mieszkania z rynku wtórnego,
  • zakup domu z rynku wtórnego,
  • zakup działki budowlanej i budowę domu jednorodzinnego.

Jako nabywca pierwszego mieszkania będziesz mieć dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie – przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 mkw. 

Co ważne, pieniądze uzyskane w ramach programu można przeznaczyć na wykończenie już rozpoczętej budowy, jednak jej wartość w momencie składania wniosku nie może przekraczać 200 tys. zł. W takiej sytuacji maksymalna kwota, jaką można uzyskać wyniesie zaledwie 100 tys. zł (dla singla) lub 150 tys. zł (dla rodziny).

Warunki programu Bezpieczny Kredyt 2%

Aby skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%, musisz spełniać następujące warunki:

  • mieć zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, którą chcesz uzyskać.
  • nie możesz być właścicielem mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
  • w dniu złożenia wniosku o jego udzielenie nie jesteś stroną umowy innego kredytu hipotecznego, także w przypadku, gdy nie nastąpiło jeszcze nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Nie jest również możliwe wzięcie innego kredytu hipotecznego podczas korzystania z kredytu 2%.
  • musisz wprowadzić się do mieszkania / domu w ciągu jednego roku od jego zakupu.
  • nie możesz mieć ukończonych 45 lat (w przypadku małżeństw i par ten wymóg musi spełniać minimum jedna osoba)
  • Kwota “bezpiecznego kredytu 2 proc.” nie może przekroczyć 500 tys. zł albo – jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł.

Jak widać, nie wszyscy będą uprawnieni do skorzystania z tego programu, dlatego warto przed złożeniem wniosku skonsultować się z bankiem lub doradcą finansowym, który sprawdzi Twoją zdolność kredytową i określi szanse na uzyskanie takiej formy finansowania.

Przykładowe wyliczenia w programie Bezpieczny Kredyt 2%

Chcecie wiedzieć ile wyniesie rata w tym programie? Ministerstwo Rozwoju i technologii przygotowało przykładowe symulacje:

Przykład 1*

Beneficjent: Małżeństwo z jednym dzieckiem

Kwota kredytu: 550 tys. zł

Okres spłaty: 30 lat

Oprocentowanie: 8,46%

Pierwsza rata bez dopłaty: 5405,28 zł

Pierwsza rata po dopłacie: 2832,19 zł

Rata stała po 10 latach: 3172,74 zł

Przykład 2*

Beneficjent: Pracująca singielka

Kwota kredytu: 250 tys. zł

Okres spłaty: 20 lat

Oprocentowanie: 8,46%

Pierwsza rata bez dopłaty: 2804,17 zł

Pierwsza rata po dopłacie: 1634,58 zł

Rata stała po 10 latach: 1547,15 zł

Przykład 3*

Beneficjent: Małżeństwo bez dzieci

Kwota kredytu: 320 tys. zł

Okres spłaty: 25 lat

Oprocentowanie: 8,46%

Pierwsza rata bez dopłaty: 3322,67 zł

Pierwsza rata po dopłacie: 1825,60 zł

Rata stała po 10 latach: 1886,20 zł

*Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).


Aby obliczyć wysokość dopłaty, oprocentowanie zostało zmniejszone o 10%. Wysokość raty po upływie 10 lat została obliczona przy założeniu, że warunki kredytu (w tym oprocentowanie) pozostaną niezmienione. Chociażby w przypadku nadpłaty kredytu hipotecznego lub zmiany poziomu stóp procentowych, wysokość raty będzie niższa.

Chcesz zabezpieczyć swoje finanse i nieruchomości? Koniecznie wybierz odpowiednie ubezpieczenie od GSU. Nasi doradcy są po to, by pomóc Ci w uzyskaniu jak najskuteczniejszej ochrony w każdej sytuacji.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego