Domowe sposoby na przeziębienie

Gdy łapie nas przeziębienie, angina czy grypa, z reguły automatycznie sięgamy po leki dostępne w aptece. Czy jednak każda infekcja wymaga leczenia farmaceutycznego? Oczywiście, że nie. Istnieją bowiem domowe sposoby na przeziębienie, z których niejednokrotnie korzystali nasi rodzice i dziadkowie, skutecznie lecząc siebie i nas w dzieciństwie.

Jakie są najlepsze domowe sposoby na przeziębienie?

Herbata

Domowym lekiem na przeziębienie jest z pewnością gorąca herbata z miodem, malinami i cytryną. „Eliksir” ten ma działanie napotne. Jeśli więc czujesz, że zaczyna dopadać Cię przeziębienie i gorączka, warto wypić taką herbatę. Ma ona również działanie uodporniające, dzięki zawartości naturalnej witaminy C. Dodatkowo miód zawarty w takiej domowej herbacie, zmniejsza ewentualny ból i drapanie w gardle, jak również łagodzi objawy kaszlu.

Mleko

Kolejny babciny sposób na przeziębienie to ciepłe mleko z masłem i miodem. Jest to sprawdzony sposób, który z jednej strony rozgrzewa organizm, a z drugiej działa bardzo korzystnie na ból gardła i kaszel. Dlaczego? Masło dodane do mleka skutecznie nawilża gardło, dzięki czemu łagodzi objawy bólu, jak również hamuje odruch kaszlu. Miód również bardzo skutecznie łagodzi kaszel. Jest to jedna z tych domowych metod na przeziębienie, która poza tym, że jest skuteczna, to dodatkowo jest naprawdę smaczna.

Czosnek

Czosnek jest tzw. naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi. Dzięki niemu, możemy zdecydowanie szybciej pozbyć się przeziębienia. Badania wykazały, że czosnek bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego i je zwalcza. To zasługa lotnych związków siarkowych i olejków eterycznych. Dlatego w okresie jesienno-zimowym czosnek powinien na stałe zagościć w naszym menu. Podobnie podczas przeziębienia czy grypy – ciepłe mleko ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku ułatwia odkrztuszanie, rozgrzewa, wzmaga potliwość, obniżając gorączkę, i udrażnia drogi oddechowe.

Cebula

Innym domowym sposobem na przeziębienie jest syrop z cebuli.
Wystarczy pokroić cebulę i zasypać ją cukrem. Taką miksturę należy zostawić na kilka godzin pod przykryciem, aby cebula zdążyła puścić sok. Tak uzyskany syrop zażywaj kilka razy dziennie. Działa on zarówno przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, jak również łagodzi objawy kaszlu.

Podbiał

Z tej rośliny możemy przygotować krople, które pomogą, gdy dokucza Ci kaszel. Szklanką wrzątku zalej 4 łyżki suszonych liści podbiału. Przykryj i odstaw na kwadrans. Przecedź. Do przestudzonego naparu dodaj 0,5 szklanki miodu i 0,5 szklanki czystej wódki. Zażywaj 3–4 razy dziennie po jedzeniu – odmierzając po 30 kropli na kieliszek wody. Ten sam napar, oczywiście bez wódki, możemy podawać również dzieciom.

Olejki eteryczne

Jeśli męczy Cię katar, zastosuj gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, przede wszystkim olejku eukaliptusowego i lawendowego. Dzięki parującym olejkom, rozgrzejesz organizm, a nos zacznie się udrażniać. Jeśli nie lubisz gorących kąpieli, możesz wykorzystać olejki eteryczne do wykonania inhalacji domowym sposobem. Wystarczy kilka kropli wlać do miski z gorącą wodą, pochylić się nad nią, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać opary. Dzięki takiej inhalacji, objawy kataru staną się zdecydowanie mniej uciążliwe.

Płukanki ziołowe

Jeszcze jeden domowy sposób na przeziębienie to płukanie gardła. Jest ono bardzo skuteczne, kiedy odczuwasz ból lub masz uczucie drapania w gardle.
Na takie dolegliwości możemy przygotować płukankę z liści szałwii, koszyczka rumianku i liści nagietka. Zioła zalej wrzątkiem i pozostaw  pod przykryciem na około 20-30 minut. Przecedzonym wywarem możesz płukać  gardło kilka razy dziennie.
Innym sposobem jest płukanie gardła wodą z solą. Do szklanki cieplej, ale nie gorącej wody, należy wsypać łyżkę soli i wszystko dokładnie wymieszać. Takim roztworem płucz gardło nawet kilka razy dziennie.

Chłodne okłady

Pomocne w gorączce. Na czoło, kark, nadgarstki lub łydki przykładaj zmoczoną w chłodnej wodzie gazę lub ręcznik. Zmieniaj, gdy okłady się ogrzeją. Powtarzaj aż do spadku temperatury. W ramach schładzania organizmu, możesz wziąć też kąpiel. Pamiętaj jednak, że woda powinna być zimniejsza zaledwie o 1 stopień C niż ciało.

 

Powyższe przykłady to stare, babcine, domowe sposoby na przeziębienie. Zawsze, kiedy zaczynamy czuć, że zaczyna nas „rozkładać” infekcja, w zależności od objawów, warto je zastosować. Dzięki nim, jesteśmy w stanie wyleczyć się sami naturalnymi metodami, bez konieczności używania jakichkolwiek środków farmakologicznych.

Oczywiście należy pamiętać, że jeśli po 3-4 dniach objawy przeziębienia nie ustąpią lub też zaczną się nasilać, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Dowiedz się również, jak zapobiegać infekcjom: https://gsu.pl/rozpoczal-sie-sezon-infekcji-i-zachorowan/

 

 

 

 

Designed by photoangel / Freepik