Uzależnienie od Internetu, gier i mediów społecznościowych – jak przed tym uchronić swoje dziecko.

Aż 51 % polskich uczniów uważa, że życie bez internetu byłoby nudne lub pozbawione radości – wynika z badań CBOS-u. Nic więc dziwnego, że przeciętny czas korzystania z internetu przez młodzież wynosi średnio około trzy godziny dziennie. Ale jest też spora grupa nastolatków, którzy pozostają online znacznie dłużej: 7 % korzysta z sieci sześć do ośmiu godzin dziennie, a 2 % przez dziewięć i więcej godzin. Zaobserwowano też, że chłopcy spędzają w sieci więcej czasu od dziewczyn, oraz że osoby a najsłabszymi wynikami w szkole korzystają z sieci dłużej niż pozostali uczniowie. Co piąty nastolatek nałogowo korzysta z telefonu komórkowego, a ok. 25% uważa się za fonoholika. Młodzi ludzie są często uzależnieni od mediów społecznościowych i przeładowani informacjami.

Nadmierne i szkodliwe używanie telefonu komórkowego, określane uzależnieniem, czyli fonoholizmem, staje się coraz poważniejszym problemem wśród dzieci i młodzieży. Jakie są symptomy fonoholizmu i siecioholizmu, z czego może wynikać i jaka jest skala zjawiska wśród polskich nastolatków przedstawiamy w poniższej treści.

Jeśli dziecko korzysta z telefonu w racjonalny sposób, ma swoje zainteresowania, a komórka nie jest dla niego „całym światem” to nie ma powodów do niepokoju. Natomiast, jeżeli dzień upływa dziecku z telefonem w ręku to musimy podjąć działania zapobiegające uzależnieniu.

Jak więc sprawdzić, czy nasze dziecko nadużywa internetu? Jest kilka sygnałów, które mogą o tym świadczyć. O symptomach uzależnienia możemy mówić, gdy młody człowiek siedzi przed komputerem lub ze smartfonem, kosztem innych zainteresowań. Internet staje się dla niego główną formą aktywności, a szkoła, rodzina czy relacje koleżeńskie schodzą na dalszy plan. Zwykle pojawiają się także konflikty z rodzicami, którzy chcą ograniczyć dziecku dostęp do sieci. Młody człowiek zaczyna kłamać na temat czasu spędzanego przed ekranem i szukać sposobów na obchodzenie zakazów dorosłych. Często towarzyszą temu gwałtowne wybuchy emocji – agresja, złość lub lęk.

Co czuje dziecko uzależnione od internetu? Podobnie jak w przypadku innych uzależnień – przymus korzystania z sieci. Jest on na tyle duży, że dotychczasowe wartości przestają mieć znaczenie, a czas spędzony przed komputerem wydłuża się. Dziecko może stać się apatyczne, bez energii czy wręcz przeciwnie – nadpobudliwe i rozkojarzone.

Warto też wiedzieć, że młody człowiek uzależnia się również od gier komputerowych. Współcześnie dużą rolę odgrywają tutaj także portale społecznościowe, jak Facebook, Instagram czy Snapchat. Szczególnie nastolatkowie mogą odczuwać chęć ciągłego bycia na bieżąco, które w rzeczywistości oznacza sprawdzanie powiadomień co kilka minut. Portale społecznościowe wypełnione są także różnego typu reklamami, wywołującymi w młodych ludziach silną potrzebę posiadania. Konfrontacja z możliwościami finansowymi rodziców bywa przyczyną narastających frustracji i konfliktów.

Zatem jak chronić swoje pociechy przed internetowymi zagrożeniami? W tym artykule znajdziesz dużo rozwiązań oraz pomocnych wskazówek. Przeczytaj koniecznie!

Jeżeli chcemy mieć wpływ na to, co się z dzieckiem dzieje, to musimy mieć większą wiedzę na temat tego, co ono robi. Rodzicom wydaje się, że jak mają dziecko w pokoju obok, siedzi tam sobie w Internecie, pewnie gra lub rozmawia z kolegami, to nic mu nie jest, a to nie do końca prawda. Tym bardziej że rodzice też nie mają pełnej świadomości na temat zagrożeń, które mogą spotkać dzieci w sieci.

Ustal zasady!
Usiądź z dzieckiem i stwórzcie razem listę dobrych zasad korzystania z internetu. Zawrzyjcie w niej takie elementy, jak ilość czasu spędzanego przed ekranem, funkcje, usługi i programy, z jakich może korzystać, strony, na jakie może wchodzić.

Tworząc zasady, weź pod uwagę poniższe kwestie:

  • nigdy nie publikuj zdjęć w negliżu, a przed kamerą zawsze miej pełne ubranie,
  • nie ufaj nieznajomym,
  • zawsze pytaj o zgodę przed spotkaniem z osobą poznaną przez internet,
  • nie rób nikomu zdjęć bez pozwolenia tej osoby,
  • nie udostępniaj cudzych zdjęć ani informacji o innych bez wyraźnej zgody tych osób,
  • nie dręcz nikogo,
  • pobieraj nowe gry i aplikacje tylko po uzyskaniu zgody rodzica,
  • jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, powiedz o tym dorosłemu,
  • nigdy nie kupuj nic przez internet bez zgody rodzica.

Czy można się przed tymi zagrożeniami ustrzec i zabezpieczyć dziecko? Wykupując ubezpieczenie NNW edupolisa.pl obejmujemy dziecko ochroną również w internecie.

Co zyskujesz?

  • założenie blokady rodzicielskiej
  • organizacja ID monitoringu
  • wsparcie w ochronie reputacji internetowej
  • pomoc psychologa